Am construit o casă de lux dar am pierdut copiii mei
M-am întors acasă după treisprezece ani de muncă în Italia, doar pentru a descoperi că am construit un paradis material care a devenit iadul relațiilor dintre copiii mei. Când am coborât din autocarul acela prăfos, în fața portii casei din sat, am simțit un amestec de mândrie și teamă. Casa era nouă, cu fațadă albă, gard de beton și acoperiș de tablă roșie, totul plătit cu sudoarea frunții mele, cu nopțile dormite în containere reci și cu dorul care mă măcaia în piept la fiecare sosire de duminică. Am trimis fiecare euro pe care l am putut economisi, renunțând la tot, mâncând pâine cu sare în unele luni, doar ca băieții mei, Andrei și Mihai, să nu ducă lipsă de nimic. Voiam să le ofer startul pe care eu nu l am avut.
Dar, pe măsur la ce zilele au trecut, am realizat că am cumpărat totul, mai puțin iubirea lor.
Săptămâna trecută, în bucătăria aceea modernă, cu blaturi de granit pe care am insistat eu să le pun, a izbucnit cea mai rea ceartă. Andrei, cel mare, stătea cu brațele încrucișate, cu o privire rece, în timp de când Mihai, cel mic, țipa până i s au roșit venele de la gât.
Nu te mai preface că îți pasă de familie, Andrei, a urlat Mihai. Știm cu toții că vrei să vinzi partea ta din casă imediat ce tatăl nu mai este, ca să îți plătești datoriile din oraș.
Andrei a râs amar, un sunet care m a făcut să tremur. Și tu ce vrei, Mihai? Să te muți aici și să transformi casa în pensiune, folosind banii tăți? Banii pe care tatăl i a trimis pentru studii, nu pentru afaceri eșuate.
M am ridicat de la masă, simțind cum inima îmi bate nebun în piept. Băieți, vă rog, opriți vă! Sunt aici! Sunt viu! Am lucrat treisprezece ani în străinătate ca să aveți un acasă, nu ca să vă bateți pentru ea ca niște ștrangalari!
S a fost o liniște ownăvitoare pentru câteva secunde. M au privit amândoi, dar nu cu respect, ci cu o specie de plictiseală. Pentru ei, eu nu mai eram tatăl care îi învăța să meargă sau care le citea povești, ci eram doar sursa de bani, un ATM care s a întors acasă să ocupe un scaun în colțul sufrageriei.
Conflictul lor nu era despre casă, deși așa pretindeau. Era despre resentimente adunate în ani de absență. Andrei îmi reproșa, prin gesturi și tăceri, faptul că nu am fost acolo când a fost primele lui breakup-uri sau când a avut probleme la facultate. Mihai, pe de altă parte, se simțea mereu inferior și credea că am favorizat fratele mai mare. Ironia era că stabilitatea financiară pe care am clădit o cu atâta chin a devenit exact zidul care i a despărțit. Cu cât casa era mai mare și mai scumpă, cu atât mizele erau mai mari și ura dintre ei mai profundă.
Într-o seară, m am surprins ascultându i cum discutau în pridvor. Nu vorbeau despre mine, ci despre moșire.
Dacă tatăl îi lasă casa lui, eu dau în judecată totul, spunea Andrei cu o voce plată, lipsită de orice emoție. Nu accept să rămână totul aici, în satul ăsta uitat de lume.
Mihai a răspuns cu un pufnit. E casa mea, eu am rămas aici să mă duc de ea în timp ce tu te credeai domn în București. Tata știe că eu merit mai mult.
Am simțit o durere ascuțită, mai rea decât orice durere fizică pe care am avut o în Italia, când m am accidentat pe șantier. M am întrebat unde am greșit. Am crezut că dragostea se măsoară în transferuri bancare, în haine de firmă și în diplome plătite. Am crezut că dacă le asigur un confort material, le voi salva viitorul. Dar, în realitate, le am ucis capacitatea de a fi recunoscători și le am oferit un motiv să se urască.
A doua zi, am încercat să îi adun la masă pentru o cină tradițională, cu sarmale și mămăligă, sperând că gustul copilăriei îi va aminti de legătura dintre ei. Dar atmosfera era electrică. Orice cuvânt era o capcană.
Tată, de ce nu mai trimiți banii ăia de întreținere pentru proprietate? a întrebat Mihai, referindu se la taxele locale.
I a răspuns Andrei imediat: Pentru că tatăl nu mai lucrează în Italia, idiotule. Acum trebuie să învățăm noi să ne întreținem singuri, dacă mai ai creierul funcțional.
M am ridicat brusc și am dărâmat scaunul. Destul! am urlat, iar vocea m a tremurat. Am plecat în Italia cu o singură valiză și cu speranța că văd zâmbetul vostru. Am dormit în camere cu zece oameni, am lucrat în ploaie și în zăpadă, am acceptat umilințe de la șefi care nu știau nici măcar numele meu, totul pentru ca voi să nu vă simțiți niciodată mici în fața nimănui. Și acum, vă văd aici, în casa asta pe care am ridicat o cu fiecare picătură de sudoare, cum vă sfâduiți reciproc pentru metri pătrați.
S a lăsat un gol imens în cameră. M am uitat la ei și am văzut doi străini. Nu mai erau copiii mei, ci doi adulți consumați de lăcomie și de o camaraderie distrusă. M am retras în camera mea, cea mai mică din casă, și am privit spre tavanul alb. Am realizat că am construit o fortăreață de beton, dar am uitat să construiesc punți de afecțiune.
Acum stau aici, în propria mea casă, simțindu mă ca un musafir neinvitat. Îi văd cum se ceartă pe holuri, cum își ignoră prezența mea sau cum mă folosesc ca pe un arbitru într un proces care nu are sfârșit. Dilema mea morală este teribilă: dacă le las totul, îi condamn la o luptă judiciară de zece ani. Dacă vând totul și dau banii în caritate, îi las fără nimic, dar poate îi forțez să se privească în oglindă.
M am întrebat dacă nu cumva cea mai mare greșeală a mea a fost să cred că absența mea poate fi compensată cu bani.
Dacă ați avea de ales între o viață plină de lipsuri dar cu familia unită, sau o casă luxoasă în care sunteți străini pentru cei mai dragi, ce ați alege? Oare merită orice sumă de bani să pierzi dreptul de a fi iubit necondiționat de propriii copii?