Am plecat de acasă cu fiul meu în brațe pentru a ne salva
Sunt în pragul de a pleca de acasă cu fiul meu de patru ani în brațe, fără un ban în buzunar și fără să știu unde vom dormi în noaptea asta, dar simt că dacă mai stau aici încă o oră, voi pierde ceea ce mi a mai rămas din minte.
Casa asta din orașul meu natal, cu pereții îngălbeniți și mirosul permanent de igrasie și tutun ieftin, a fost refugiul meu toată viața, dar acum a devenit o închisoare. Tatăl meu, omul care m a învățat să merg și care îmi spunea că sunt marea lui mândrie, s a transformat într o umbră agresivă, condusă de sticla de țuică și de o furie pe care nu o mai poate controla.
Totul a început discret. Un sasezeci de lei pentru o reparație la acoperiș, o sută pentru niște medicamente de la farmacie, apoi sume tot mai mari. Când am început să lucrez la acea firmă de contabilitate, am crezut că în sfârșit pot ajuta familia. Dar ajutorul a devenit o obligație, iar obligația s a transformat într o formă de extorcare emoțională.
Ieri seară, conflictul a atins punctul critic. M am întors acasă epuizată, cu Andrei care dormea în cărucior. Tatăl meu m a așteptat în hol, cu ochii injectați și vocea tremurândă.
Unde sunt banii de salariu, Elena? m a întrebat el, blocându mi drumul spre bucătărie.
Tată, ți am dat deja jumătate din ce am primit luna trecută. Nu mai am nici măcar pentru taxa de grădiniță a lui Andrei, am răspuns eu, încercând să păstrez un ton calm, deși inima îmi bătea nebunește.
A început să urle, un urlet care a trezit copilul. Andrei s a scos în clară, plângând, speriat de volumul vocii bunicului. Tatăl meu nu s a oprit. A început să îmi reproșeze că sunt nerecunăscătoare, că locuiesc în casa lui gratis, că sunt o fiică rea care vrea să îl lase să moară de foame. A fost un moment de nebunie pură. A dat peste masa din sufragerie, trimițând pe jos un pahar cu apă și câteva reviste.
Andrei a început să strigă Mama, te rog, taci! Tatăl meu s a uitat la nepotul lui, dar în acea clipă nu a văzut un copil, ci doar o obstacol în calea furiei sale. Nu l a lovit, dar a început să țipă și la el, spunându i că e un răsfățat și că trebuie să învețe cine e stăpânul aici.
În acea secundă, ceva s a rupt în mine. Nu a fost ura, ci o teamă profundă și instinctivă. M am uitat la fiul meu, care tremura, și am realizat că dacă rămân aici pentru a salva imaginea familiei sau pentru a încerca să îl vindec pe un om care nu vrea să fie vindecat, îl voi distruge pe Andrei. Îl voi învăța că iubirea înseamnă frică și că normalul este să trăiești într o stare de alertă permanentă.
M am dus în camera mea și am început să împachetez rapid câteva haine pentru noi doi într o geantă veche. Nu am avut timp să caut o soluție perfectă. Nu am economii, pentru că fiecare ban a fost absorbit de viciul lui. Am sunat o colegă de la muncă, o femeie mai în vârstă, care m a primit cu lacrimi în ochi când i am spus că nu mai pot. Mi a oferit canapeaua din sufragerie pentru câteva zile, dar știu că asta e doar o soluție temporară.
În timp ce ieșeam pe ușă, tatăl meu s a liniștit brusc. S a sprijinit de perete, privind spre mine cu o expresie de confuzie și tristețe.
Unde pleci, fată? Nu poți să pleci așa, în noapte, a șoptit el, iar vocea i a redevenit, pentru o clipă, cea a tatălui care îmi citea povești când eram mică.
Nu mai pot, tată. Nu mai pot să te privesc cum te distrugi și să văd cum îl distrugi și pe Andrei. Te iubesc, dar nu te mai pot ajuta dacă tu nu vrei să te salvezi, i am răspuns cu lacrimile curgând pe obrazi.
A rămas acolo, în tăcere, în peninsula lui de singurătate și alcool. Am închis ușa în urma mea și am simțit o greutate imensă în piept, un amestec de eliberare și vinovăție. În România noastră, ni se spune că familia este sfacredă, că trebuie să suportăm părinții oricât de grei ar fi, pentru că ei ne au adus pe lume. Dar cine ne spune că avem dreptul să ne salvăm propriii copii de traumele pe care le purtăm noi din copilărie?
Acum stau într o cameră străină, ascultând cum Andrei respiră liniștit lângă mine. Mă gândesc la salariul care urmează să vină peste două săptămâni. Va trebui să plătesc o chirie, să cumpăr mâncare, să plătesc grădinița, totul de la zero, fără niciun sprijin. Sunt terifiată de viitor, de instabilitatea financiară și de faptul că nu am un acasă unde să mă întorc. Dar când mă uit la fața lui Andrei, care nu mai tremură, știu că am făcut singurul lucru corect.
M am întrebat toată noaptea dacă am fost egoistă sau dacă am fost, în sfârșit, curajoasă.
Când devine iubirea față de familie o formă de autodistrugere și unde tragem linia între datoria de fiu și instinctul de supraviețuire?