Când liniștea mamei mele a devenit mai importantă decât supraviețuirea copiilor mei

Stau în pragul ușii, cu copiii gata îmbrăcați, în timp de ce îmi tremură mâinile încercând să închid fermoarul blocat al rucsacului lui David, știind că dacă mai întârziu zece minute la serviciu, șeful meu îmi va da concediul pe loc. Este ora șapte dimineața, în București, iar aerul rece de noiembrie îmi pătrunde prin palta veche, cea pe care am purtat o toată viața. David are zece ani și mă privește cu acele ochi triste, prea maturi pentru vârsta lui, în timp de ce Maya, de șase ani, plânge pentru că vrea o gustare pe care nu am mai putut să o cumpăr. Cel mai mic, Luca, de trei ani, urlă în fundal pentru că nu vrea să meargă la grădiniță.

Sunt singură. Nu în sensul fizic, căci casa este plină de zgomot și haos, ci în sensul cel mai crud al cuvântului. De trei ani, de când infarctul i a luat pe Marian într o marți banală, viața mea a devenit o cursă contra cronometru în care pierd mereu. Lucrez ca contabil într o firmă de transporturi, un job care îmi consumă toate nervile și îmi oferă un salariu care se topește ca zăpada în prima săptămână a lunii. Chiria apartamentului cu trei camere din Drumul Taberei a crescut din nou, iar facturile de gaze și electricitate au devenit niște amenințări scrise cu roșu pe hârtii care se adună pe masa din bucătărie.

Săptămâna trecută am mers la mama. Am mers cu speranța că, poate, după ce s a liniștit, va accepta să îi ia pe copii măcar două zile pe săptămână, sau să mă ajute cu Luca după-amiaza. Am găsit o în casă caldă, cu miros de cafea și prăjituri, în timp ce eu aveam în gât un nod de anxietate care nu mă lăsa să respir.

Mama, te rog, nu mai pot, i am spus, așezându mă la masa din sufragerie. Nu mai pot să mai fac jonglerii între programul școlii, grădiniță și programul de la birou. Șeful mi a dat ultimul avertisment. Dacă mai lipsesc o zi pentru că Luca a fost bolnav, mă dau afară. Te rog, ajută m ă cu copiii.

Mama și a pus cana de ceai pe farfurie cu o lentoare care m a infuriat. S a uitat la mine cu o expresie de detașare care m a lovit mai tare decât orice reproș.

Vezi, Elena, așa mi a răspuns ea, cu vocea calmă, eu am stat toată viața cu copiii în brațe. Am lucrat la fabrică, am făcut curățenie, m am sacrificat pentru voi, pentru tatăl tău, pentru casa asta. Acum am pensia mea, am orele mele de odihnă și vreau să mă bucur de liniște. Nu mai am forța aia de altădatat și nu vreau să îmi petrec ultimii ani de viață alergând după copii. Fiecare generație își poartă propria cruce.

Am rămas mută. Am simțit cum în piept îmi bubuie inima. Cum poți să îmi spui asta? i am șoptit, cu lacrimile în ochi. Sunt copiii tăi nepoți. Tatăl lor nu mai este. Unde este iubirea, unde este familia?

Mama s a ridicat și a început să strângă cana. Iubirea nu plătește facturile, Elena. Și nici nu îmi returnează tineretea. Gândește te la o soluție, dar nu mă mai pune pe mine să îmi sacrific liniștea pentru greșelile tale de planificare.

Greșelile mele de planificare. Asta a fost ceea ce m a distrus. Să pierzi soțul și să rămâi cu trei copii este o greșeală de planificare? Am ieșit din casa ei simțind o singurătate imensă, mai rea decât cea din apartamentul meu gol de sprijin.

Asta a fost acum o lună. De atunci, situația a devenit critică. Ieri, Luca a făcut febră 39. Grădinița m a sunat la ora zece. Am sunat la birou, cu vocea tremurând, încercând să explic din nou.

Nu mai interesează motivele, Elena, mi a spus domnul Popescu, șeful meu, pe un ton sec. Ai lipsit trei zile luna trecută, ai venit mai târziu de cinci ori. Nu ești singura care are probleme acasă. Dacă nu poți să îți organizezi viața, poate e timpul să cauți un job unde să poți sta în pijamale.

Am închis telefonul și am început să plâng. Nu plângeam pentru mine, ci pentru copiii care stăteau în camera din spate. David m a privit din pragul ușii.

Mama, ești bine? a întrebat el, cu o voce care mi a sfâșiat sufletul.

Sunt bine, puiule, am mințit, ștergându mi rapid lacrimile. Mergi să te speli pe față, plecăm imediat.

În timp ce îi încărcam în mașină, m am gândit la contrastul dintre viața mea și cea a mamei. Ea stă în casa ei mare, cu televizorul aprins și cu vecinele cu care bea ceai în fiecare după-amiază, în timp de când eu calculez câte felii de pâine mai rămân pentru ultimul weekend al lunii. M am lovit de zidul unei norme sociale perversa: ideea că bunicii sunt doar o opțiune, nu o responsabilitate morală, și că dreptul de a se odihni este mai important decât supraviețuirea propriilor copii.

Aseară, am stat trează până la trei dimineața, uitându m la tavan. Am încercat să caut pe grupuri de Facebook cineva care să îi primească pe copii contra unei sume modice, dar totul este prea scump sau prea nesigur. M am trezit cu o dilemă morală care mă roade: să îi cer din nou mamei, acceptând să fiu umilită și să primesc refuzuri, sau să încerc să găsesc o soluție ilegală, lăsând copiii cu o vecină care nu are nicio referință, doar pentru a nu pierde locul de muncă.

Să pierd jobul înseamnă să pierd casa. Să pierd casa înseamnă să îi duc pe copii la bunica care nu îi vrea. Este un cerc vicios din care nu văd ieșirea. Mamei mele îi spunem că e liberă, că s a sacrificat destul. Dar cine îi face sacrificiul acum mie? Cine îmi mai spune că totul va fi bine, când singurul lucru sigur este că mâine va fi din nou o zi de luptă contra timpului și a indiferenței?

Mă uit la copiii mei care dorm și mă întreb dacă vor ține minte de acest timp al lipsei, sau dacă vor învăța din mine că familia este doar un cuvânt frumos care se șterge imediat ce nu mai ești util.

Dacă cei care ar trebui să ne iubească ne spun că liniștea lor este mai prețioasă decât supraviețuirea noastră, mai avem noi vreun drept să le cerem ceva? Unde se termină dreptul de a se odihni și unde începe egoismul care distruge o familie?