Vreau să fiu mamă, nu bonă
Sunt la vârsta aceea în care ar trebui să mă bucur de liniște, dar în loc de asta, mă simt ca o piesă de mobilier utilă, pe care fiul meu, Andrei, se sprijină doar atunci când are nevoie de un suport. Locuiesc într-un apartament vechi din București, unde pereții au îngălbenit odată cu amintirile mele, iar singurul sunet care mai sparge tăcerea dimineților este vibrația telefonului pe masa din bucătărie. De fiecare dată când văd numele lui pe ecran, inima îmi bate mai tare, sperând că mă sună să mă invite la o plimbare în parc sau pur și simplu să mă întrebe dacă am dormit bine. Dar vocea lui este întotdeauna grăbită, robotică, lipsită de acea căldură pe care am cultivat o viață întreagă să o dau.
Bună, mamă, poți să vii mâine la ora șapte? Am o ședință importantă și Cristina are un curs de yoga. Te rog, nu ne lăsa în șaibă, știi că Maia te adoră, îmi spune el, fără să mă întrebe dacă am răcit, dacă mai am dureri de spate sau dacă am reușit să mă duc la medicul de familie pentru analizele acelea care mă îngrijorează de o lună.
Am acceptat. Am acceptat de fiecare dată. Maia, nepoata mea, este singura rază de soare din viața mea, dar am început să realizez cu amărăciune că dragostea mea pentru ea a devenit moneda cu care Andrei își plătește confortul. Am devenit bona lui gratuită, cea care știe exact cum să prepare terciul, cum să calmeze plânsetul de seară și cum să curețe jucăriile împrăștiate pe covor, în timp ce ei, tinerii și plini de energie, își trăiesc viața în afara acestui cerc de obligații.
Săptămâna trecută, lucrurile au ajuns la limită. Era vineri, ziua în care m-am simțit cel mai singură. Împlineam șaizeci și doi de ani și nu cerusem nimic, doar o vizită, poate o prăjitură adusă de ei. Dar telefonul a sunat la ora șase seara.
Mamă, scuze că te derangez așa târziu, dar am primit o invitație la un cocktail cu șeful și nu pot refuza. Poți să vii să stai cu Maia până mâine dimineață? Ne vedem sâmbătă, promit, a spus el, iar în fundal se auzea râsul Cristinei, care nici măcar nu a salutat.
Am rămas tăcută câteva secunde. Simțeam cum în pieptul meu se ridică un nod dur, o furie rece care nu mai putea fi înghițită. Mi-am amintit de nopțile în care nu am dormit când el era mic, de sacrificiile făcute pentru ca el să aibă cele mai bune haine, de orele petrecute învățându l cu abecedarul în timp ce eu eram epuizată de munca la birou.
Nu vin, Andrei, am spus eu, cu o voce care mi-a sunat străină, tremurândă.
Ce? Cum adică nu vii? Mamă, nu glumi cu așa ceva, Maia te așteaptă și noi avem nevoie de tine. Ce s-a întâmplat? Ești supărată pentru ceva?
M-am ridicat de pe scaun și am început să plâng, nu din tristețe, ci din acea frustrare acumulată care te face să simți că te sufoci. Nu sunt supărată, Andrei, sunt invizibilă. Am devenit un serviciu de babysitting pe care îl folosești când nu ai altă variantă. Când te suni să mă întrebi cum mă simt? Când a fost ultima dată când ai venit la mine doar pentru a sta la o cafea, fără să ai copilul în brațe și fără să te uiți constant la ceas?
S-a făcut liniște în receptor. Am putut să simt șocul lui. El nu era obișnuit cu această versiune a mamei sale, cea care nu spune da fără rezervă.
Mamă, nu fi absurdă, te iubim, ne bazăm pe tine pentru că ești cea mai bună cu ea, a răspuns el, încercând să minimizeze situația.
Nu este vorba despre cât de bună sunt cu Maia, ci despre cât de puțin prețuită sunt eu ca om, am strigat eu, iar lacrimile îmi curgeau pe obrazi. Nu mai vreau să fiu doar utilă. Vreau să fiu mamă, nu bonă. Vreau să simt că viața mea are valoare pentru tine chiar dacă nu pot face nimic pentru tine în momentul acesta. M-am trezit singură în casa asta, așteptând un semn de afecțiune, în timp ce tu mă tratezi ca pe un aparat de spălat vase care funcționează perfect și deci nu trebuie întreținut.
După acea replică, am închis telefonul. Am stat în întuneric o vreme, simțind un gol imens, dar și o ușurare ciudată. Simțeam că, pentru prima dată după mulți ani, m am văzut eu însămi în oglindă.
A doua zi, Andrei a venit la mine. Nu a venit cu Maia. A venit singur, cu o cutie de prăjituri de la cofetăria mea preferată și cu o față palidă, plină de vinovăție. S-a așezat la masa din bucătărie și a tăcut mult timp.
Nu mi-am dat seama, mamă, a început el, cu vocea scăzută. M-am lăsat absorbit de stresul de la job, de presiunea de a fi un tată bun și un soț prezent, și am dat pentru considerată faptul că tu vei fi mereu acolo. Am crezut că faptul că ești disponibilă înseamnă că ești fericită să ne ajutori, fără să realizez că îți furam timpul și demnitatea. Îmi cer scuze. Îmi cer scuze că te-am făcut să te simți ca o străină în propria familie.
L-am privit în ochi și am văzut copilul meu, cel care se temea de întuneric, acum transformat într-un bărbat care a uitat să vadă omul din spatele rolului de părinte. Nu i-am iertat totul instantaneu, pentru că rănile nu se vindecă cu o cutie de prăjituri, dar am simțit că s-a deschis o ușă care fusese închisă cu lacăt.
Am stabilit reguli noi. Nu mai sunt disponibilă la oricereluare. Am început să îmi recuperez timpul, să ies cu vecinele, să citesc cărțile pe care le abandonasem. Andrei a început să mă sune marți și joi, doar pentru a vorbi. A învățat că ajutorul meu este un dar, nu o obligație contractuală.
Uneori, mă întreb dacă este normal ca un copil să ajungă să vadă părintele ca pe o resursă și nu ca pe o persoană. Oare noi, părinții, îi învățăm pe copii să fie recunoscători sau îi răsfățăm atât de mult încât le stingem capacitatea de a observa suferința celor care i-au dat totul?