Să îl iert pe omul care m-a abandonată în cea mai grea perioadă a vieții mele?
Sunt în fața unei alegeri care îmi poate distruge singura pace pe care am reușit să o construiesc în ultimii zece ani: tatăl meu, omul care m a renegat pentru că am refuzat să fiu o victimă, a apărut brusc în viața fiului meu, cerându i iertare și acces la copil.
Totul a început în satul meu natal, acolo unde casa părinților mei era mai mult o fortăreasă a tradițiilor decât un cămin. Tatăl meu, un om respectat în comunitate, cu vocea de tunet și cu părerea întotdeaunată corectă, a decis drumul meu înainte ca eu să apuc să îmi deschid prima carte de facultate. Îmi plăcea istoria, visam la oraș, dar pentru el, singura destinație validă pentru o fată era cea de soție și mamă. Când a decis că Victor, fiul primarului, este bărbatul potrivit pentru mine, nu a fost o propunere, ci un ordin.
Am încercat să protestez. Îmi amintesc clar ziua aceea, când i am spus că vreau să merg la București să studiez. Mi a răspuns scurt, fără să se uite la mine: Nu te întreabă nimeni ce vrei tu, Elena. Vrei să fii respectată în satul ăsta? Atunci vei face ceea ce spun eu.
M am măritat cu Victor sub presiunea unei familii care îmi spunea că așa se face, că așa e rânduiala. Dar în spatele ușilor închise, rânduiala lui Victor însemna control total. A început cu critici despre cum gătesc, apoi cu interdicții de a mai vorbi cu colegii mei de liceu, iar în final, cu prima palmă care m a lăsat cu obrazul înroșit și sufletul zdrobit. Când am rămas însărcinată cu Luca, am crezut că lucrurile se vor schimba. Din păcate, agresivitatea lui a crescut.
Într o seară de marți, după ce m a împins violent în perete doar pentru că nu am răspuns suficient de repede la o întrebare, am realizat că dacă nu plec acum, Luca va crește văzând că bătaia este limbajul iubirii. Am fugit în noapte, cu un singur geant de haine și copilul de câteva luni în brațe. Am sunat-l pe tatăl meu, tremurând, sperând că instinctul paternal va prevala peste mândria lui.
Tată, te rog, ajută m! Victor m bate, nu mai pot, spune l tatăl meu, plângând în receptor.
Răspunsul lui a fost ca o lovitură de cuțit: Nu te mai suna niciodată. Ai adus rușinea peste capul familiei noastre. O femeie își suportă soțul, nu fuge ca o contrabandă. Dacă ai ales să fii o divorțată, atunci pentru mine ești moartă.
A fost momentul în care am simțit că pământul se surpă sub picioarele mele. Am ajuns în oraș, la o cunoștință îndepărtată, fără niciun ban. Aici a apărut Andrei, un fost coleg de liceu care nu mai uitase de mine. Nu a fost o poveste de dragoste instantanee, ci una de umanitate. Andrei m a primit în apartamentul lui mic, mi a oferit sprijin financiar pentru primele luni și m a încurajat să mă întorc la muncă.
A fost cea mai grea perioadă din viața mea. Lucram pe două rânduri, făceam curățenie dimineața și lucram în secretariatul unei firme de transport după-amiază. Dormeam câte patru ore pe noapte, dar când îl priveam pe Luca dormind liniștit în pătuțul lui, simțeam o putere pe care nu știam că o am. Am divorțat oficial, am luptat pentru custodia copilului și am învățat să respir din nou fără să îmi fie teamă de sunetul pașilor cuiva pe hol.
Timpul a trecut. Luca a crescut într un mediu stabil, plin de cărți, respect și afecțiune. A devenit un copil curios, inteligent, care nu știe ce înseamnă teama de un adult. Eu m am stabilizat profesional, am reușit să îmi cumpăr un apartament mic, dar care este doar al meu. Am tăcut despre trecut, am șters amintirile dureroase, dar rana lăsată de tatăl meu nu s a închis niciodată complet.
Săptămâna trecută, am primit un mesaj pe Facebook. Era tatăl meu. Mi a scris că este bolnav, că s a gândit la mine în fiecare zi și că vrea doar să își cunoască nepotul. A venit în oraș fără să mă anunțe și a apărut la ușa mea. Arăta bătrân, fragil, cu ochii umezi.
Elena, am greșit, a început el, cu o voce care nu mai era un tunet, ci o șoaptă. Am fost prea dur, am vrut să te protejez după cum credeam eu, dar am distrus totul. Vreau doar să îl văd pe Luca.
L am privit și am simțit un amestec violent de furie și milă. În mintea mea au trecut toate acele nopți în care am plâns singură, toată rușinea pe care mi a impus o și toată singurătătea din acele primele luni de exil. Luca are acum zece ani și este o persoană sensibilă. Dacă îl las să intre în viața lui, dacă îi spun cine este acest om, nu îi distrug imaginea de familie ideală pe care i am construit cu atâta trudă?
Dilema mea este teribilă. Pe de o parte, este iertarea, acea calitate creștină pe care m a învățat să o prețuiesc. Pe de altă parte, este protecția. Pot ierta un om care m a abandonată în momentul cel mai critic al vieții mele, doar pentru că acum se simte singur și bolnav? Este suficientă o cerere de scuze după zece ani de tăcere pentru a șterge traumele unei femei și a unei copilărie lipsite de bunic?
Am stat în pragul ușii, privind cum bătrânul tremura în frigul serii, și m am întrebat dacă a fi o persoană bună înseamnă să fii mereu cea care iartă, chiar și atunci când prețul iertării este propria ta liniște interioară.
Dacă v-ați trezit într o zi cu persoana care v a distrus viața cerându vă iertare, ați avea curajul să îi deschideți ușa, sau ați alege să protejați rana care abia s a vindecat? Este iertarea un act de generozitate sau, uneori, o formă de auto-sabotare?