Între loialitatea față de frate și fericirea cu soția mea

Sunt prins într-un război tacit între singurul frate pe care îl am și femeia care îmi împarte viața, o luptă în care orice alegere pare a fi o trădare. Totul a început cu vizite rare, cu un sentiment de nostalgie pentru copilăria noastră petrecută în satul acela prăfuit din Buzău, unde ne jucam cu pietrele de pe râu. Dar, pe măsură ce anii au trecut, spontaneitatea lui Marian a devenit o formă de invazie.

Marian nu bate la ușă, el intră. Se întâmplă de obicei în sâmbete, exact când eu și Elena încercăm să ne recuperăm sufletul după o săptămână de muncă în București. Îl găsesc în bucătărie, mâncând dintr o castron cu fructe, purtând aceleași haine cu care a călătorit.

Bună, frate! Am trecut pe aici să vă văd, am stat și la gândit că aveți nevoie de o mână pe la terasa aia, am văzut că lemnul e degradat, zic eu că o facem noi doi în weekendul ăsta, a spus el, cu acel ton care nu lasă loc de replică.

Am privit spre Elena. Ea stătea în pragul ușii, cu o cană de ceai în mână, iar privirea ei era goală. Nu era furie, ci ceva mult mai periculos: resemnare. Elena nu a spus nimic, s a întors și a plecat în dormitor, închizând ușa încet. Acel sunet de încuietoare a fost ca un foc șters în inima mea.

Pentru Marian, casa noastră este o extensie a a lui. Rămâne câte trei, câte patru zile, doarme pe canapeaua din sufragerie, care devine astfel zona lui interzisă. Se implică în tot. Ne spune ce brand de cafea să cumpărăm, critică modul în care Elena a organizat mobila în living și, cel mai rău, decide ce vom face în timpul liber.

Uite, frate, am văzut că vrei să mergeți la munte săptămâna viitoare. Nu mergeți acolo, e plouă, mai bine veniți la mine în oraș, că am găsit un local de pescuit extraordinar, a declarat el în timp ce se scărpina în barbă, instalat confortabil în fotoliul meu.

Am simțit cum tensiunea crește în cameră. Elena a apărut din nou, cu o față palidă.

Andrei, putem să vorbim noi doi? doar noi doi? a șoptit ea, adresându-se mie, dar privind în altă parte.

Am zăbăvit. Loialitatea față de sânge este o forță brutală în cultura noastră. Mi s a reamintit imediat cum Marian m a ajutat când am pierdut jobul acum cinci ani, cum mi a împrumutat bani fără să ceară dobândă, cum a fost singurul care a venit la înmormântarea tatălui meu și a plâns mai tare decât mine. Să îi spun că nu mai este binevenit neanunțat părea o actă de ingratitudine. Dar, privind spre soția mea, am văzut o femeie care se simțea străină în propria casă.

În acele săptămâni, intimitatea noastră a dispărut. Nu mai existau acele diminețe în care beam cafeaua în liniște, discutând despre planurile noastre. Totul era filtrat prin prezența lui Marian. Seara, când ne culcam, Elena se întorcea cu spatele spre mine. Când încercałem să o îmbrățișez, simțeam cum corpul ei este rigid, ca o panou de lemn.

Nu mai pot, Andrei. Nu mai pot să trăiesc ca o oaspete în propria mea casă. Nu e vorba de el, e vorba de noi. Simt că m am pierdut și că tu ai ales să fii fratele lui înainte de a fi soțul meu, mi a spus ea într-o seară, cu lacrimi care nu mai cădeau, ci doar stăteau în colți, arzând.

Am încercat să o consolez, să îi spun că e doar Marian, că e bunul meu frate, dar cuvintele mele sunau fals chiar și pentru mine. Adevărul era că îmi era frică. Frică să nu îl superi, frică să nu rup legătura cu singurul om care mă cunoaște de la naștere. Dar acea frică mă împingea spre marginea prăpastiei, iar relația mea cu Elena era deja în cădere liberă.

Momentul critic a venit într-o vineri seară. Aveam planificat o cină specială, era aniversarea noastră de șapte ani. Am cumpărat vinul preferat al Elenai, am gătit ceva sofisticat, am pus lumânări. Și, exact când am dat drumul primului pahar de vin, s a auzit sunetul familiar al cheii în yală. Marian intrase cu propria cheie, pe care i o primisem în urmă cu doi ani pentru urgențe.

Salutare! Nu veți crede ce am găsit la piață, niște brânză de zăgoară incredibilă, am aruncat eu în masa asta, am decis că facem o petrecere improvizată, chem câteva persoane de la serviciu și ne distractim! a strigat el, intrând în bucătărie cu un sac plin de alimente.

Elena s a ridicat brusc de la masă. S a uitat la lumânări, la vin, la mine, și apoi a lăsat paharul să se clatine pe masă. S a ridicat și a plecat spre ușă, fără să spună un singur cuvânt.

Aici s a rupt ceva definitiv. Am realizat că dacă nu acționez acum, voi rămâne cu un frate loial, dar voi dormi singur în restul vieții mele.

L l am luat de mână și l am condus în sufragerie, departe de masa festivă. Vocea mea tremura, dar am încercat să fiu ferm.

Marian, ascultă m ă. Te iubesc și ești cel mai important om pentru mine după Elena. Dar nu mai poți veni așa, neanunțat. Nu mai poți decide ce facem în casa noastră. Avem nevoie de intimitate, de liniște. De acum înainte, te rog să ne suni cu cel puțin două zile înainte să vii, și să rămâi doar pentru weekend, nu mai mult. Dacă nu poți respecta asta, nu te mai putem primi aici.

S a tăcut. S a uitat la mine ca și cum aș fi vorbit într o limbă străină. Fața i s a încrutmit, iar în ochi am văzut o doză de ofensă amestecată cu uimire.

Ce s a întâmplat cu tine? Unde e fratele meu? Te-a spălat femeia asta pe creier? Nu mai avem încredere unul în celălalt? am auzit cum spunea el, cu o voce scăzută, plină de amărăciune.

A fost cel mai greu moment din viața mea. Să fii numit trădător de către cel care te a susținut mereu este o durere ascuțită. Dar am privit spre ușa dormitorului unde Elena plângea în tăcere și am știut că aceasta este singura cale de salvare.

I a spus că nu e vorba de încredere, ci de respect. I a explicat că dragostea de frate nu înseamnă să anulezi existența celuilalt. A plecat în acea seară, fără să ne mai salute, trântind ușa în spatele lui.

A urmat o lună de tăcere absolută. Niciun mesaj, niciun apel. Elena a început să revină, să zâmbească din nou, să recupereze spațiul ei mental. Dar în fiecare seară, când mă uit la telefonul tăcut, simt o gaură în piept. Am salvat casa mea, dar am creat o ruptură în familia mea.

Acum stau în liniște, în casa mea care în sfârșit îmi aparține, dar mă întreb dacă prețul stabilității este întotdeauna pierderea celor dragi. Oare este posibil să iubești pe cineva fără a-i permite să îți distrugă viața personală, sau loialitatea familială trebuie să fie întotdeauna un sacrificiu al propriei fericiri?